Codziennie widzimy mnóstwo pojazdów poruszających się po drogach. Niektóre z nich są zaniedbane, inne natomiast wyglądają jakby dopiero opuściły progi salonu samochodowego. Tajemnica tkwi w doskonale połyskującym i nieuszkodzonym lakierze znajdującym się na powierzchni auta. Jednak z biegiem czasu każdy lakier traci swój blask i zyskuje liczne uszkodzenia w postaci zarysowań. Istnieje jednak sposób, który sprawi, że samochód otrzyma nowe życie i będzie wyglądał jak nowy. Wystarczy przeprowadzić polerowanie lakieru samochodowego, aby karoseria znów wyglądała nieskazitelnie.

Jak przygotować powierzchnię do lakierowania

Przed przystąpieniem do polerowania lakieru samochodowego koniecznie należy dokładnie oczyścić pojazd. Najlepiej umyć go ręcznie, wykorzystując do tego wysokiej jakości szampon, który będzie się doskonale pienił. Niektóre zabrudzenia są niemożliwe do usunięcia poprzez tradycyjne mycie pojazdu. Takie zanieczyszczenia mogą być wtopione w powierzchnię lakierowaną. Wówczas do pozbycia się ich powinno się użyć plasteliny czyszczącej. Produkt ten doskonale usuwa ślady po żywicy czy drobnych insektach. Jednak przed zastosowaniem tego preparatu należy dokładnie zapoznać się ze sposobem jego użycia.

Jakie narzędzia służą do polerowania

Polerka rotacyjna Festool Shinex Rap 150-14 FE jest wykorzystywana do polerowania przy niewielkich prędkościach obrotowych. Urządzenie to nie ulega nagrzaniu nawet podczas ciągłej pracy, ponieważ umieszczona została w nim chłodnica, która na bieżąco ochładza sprzęt. Jest to niezwykle lekki przyrząd do polerowania powierzchni lakierowanej. Dzięki rozpoczynaniu pracy przy wykorzystaniu łagodnej rotacji, środek polerski nie rozpryskuje się na boki. Narzędzia szlifierskie muszą być wyposażone w różne produkty, które pozwolą na wykonanie polerowania. Krążek do polerowania doskonale sprawdzi się podczas wykonywania tego typu prac przy użyciu szlifierki. Jest on niezwykle wytrzymały i można wykorzystać go do szlifowania rozmaitych powierzchni.

Jakie uszkodzenia lakieru polerować?

Wbrew pozorom rodzajów uszkodzeń lakieru może być kilka. Warto wiedzieć, jakie mankamenty posiada karoseria posiadanego pojazdu. Niektóre z nich można usunąć, stosując do procesu polerowania materiały ścierne 3M. Jednak w tej kwestii najlepiej skonsultować się z specjalistą, który sprawdzi poziom uszkodzeń lakieru i zweryfikuje, czy naprawienie ich wymaga fachowej ręki. Samochód może posiadać takie ubytki jak:

  • swirle – czyli rysy o kolistym kształcie, najczęściej zauważane w świetle słonecznym
  • oksydacja – lakier o matowej strukturze (mimo iż wcześniej był błyszczący)
  • morka – nierówna struktura położonego wcześniej lakieru
  • hologramy – uszkodzenia lakieru, które można dostrzec dopiero wtedy, gdy patrzymy pod światło.