Właściciele samochodów muszą liczyć się z tym, że ich pojazdy podczas codziennego użytkowania mogą się niszczyć. Bardzo często na karoserii pojawiają się zarysowania. Zniszczeniu mogą również ulegać elementy wykonane z tworzywa sztucznego, znajdujące się na zderzakach. Z tego względu warto od czasu do czasu zadbać o odnowienie wyglądu samochodu. W tym celu najlepiej oddać pojazd w ręce specjalistów, którzy fachowo zaopiekują się najdotkliwiej zniszczonymi elementami naszego auta.

Przed przekazaniem samochodu profesjonalistom warto jednak dowiedzieć się, na jakie usługi możemy liczyć z ich strony, a także pozyskać odrobinę podstawowej wiedzy z zakresu rodzajów lakierów i ich właściwości. Wówczas fachowcy będą wiedzieli, że nie jesteśmy całkowicie nieobeznani w tym temacie i wykonają zadanie z należytą starannością. Jakie rodzaje lakierów można spotkać na rynku? Przedstawiamy ich właściwości.

Lakiery do plastiku

Lakiery do plastiku wykorzystuje się głównie do odświeżania wyglądu zderzaków samochodowych. Pozwalają one na precyzyjne zabezpieczenie rozmaitych elementów, które zostały wykonane z tworzyw sztucznych. Chronią je przed rdzą, szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i promieniowaniem UV, a także wypierają wodę. Lakier przeznaczony do plastików, zwany też strukturalnym, słynie z krótkiego czasu schnięcia oraz charakteryzuje się całkowitym utwardzeniem. Jest on niezwykle trwały i bardzo wytrzymały. Powinno się go nakładać na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię. Lakier strukturalny może być wykorzystywany również do renowacji lusterek oraz listew.

Lakier bezbarwny

Jeżeli zależy nam na ochronie lakieru bazowego, warto zainwestować w lakier bezbarwny samochodowy. Przezroczystą farbę nakłada się na właściwy lakier w celu uzyskania powłoki zabezpieczającej karoserię przed głębokimi i trudnymi do usunięcia zarysowaniami. Obecnie trudno spotkać na drodze pojazd, który nie byłby pokryty zewnętrzną warstwą lakieru bezbarwnego. Dzięki niemu możemy wydłużyć żywotność karoserii - za jego sprawą będzie połyskująca i błyszcząca. Bezbarwny lakier samochodowy nadaje głębię koloru pojazdowi, dlatego też auto przez długi czas może wyglądać jak nowe.

Kiedy należy go stosować, a kiedy nie jest to wymagane?

Kiedy nakładamy na pojazd farbę akrylową, zazwyczaj nie jest konieczne pokrywanie powierzchni lakierem bezbarwnym. Stosując akryle możemy uzyskać odpowiedni wygląd wyposażony w powłokę, która pełni rolę ochronną. Jednakże farby akrylowe nie są tak wytrzymałe jak lakier bazowy zaaplikowany na powierzchni pojazdu, pokryty bezbarwną emulsją. Stosując tę drugą metodę lakierowania, otrzymamy grubszą warstwę zabezpieczającą karoserię przed zarysowaniami, a także wyższą odporność na warunki pogodowe, m.in. szkodliwe promieniowanie UV, które może spowodować matowienie lakieru.