Ujednolicenie ceny folii samochodowych jest poważnym błędem. Różnią się one pod względem struktury, właściwości, składu chemicznego i zastosowania. Dlatego postanowiliśmy poddać krótkiej analizie cenowej różne rodzaje folii do oklejenia samochodów, biorąc jednocześnie pod uwagę ich właściwości i zastosowanie.

Folia grafitowa - czyli przyciemniane szyby za niską cenę

Główne zastosowanie folii grafitowej, to oklejenie szyb samochodowych. Dzięki niej, uzyskuje się charakterystyczny efekt przyciemnienia, który wpływa na:

  1. redukcję padania promieni słonecznych (aż o około 40 procent!),

  2. lepsze działanie klimatyzacji, zwłaszcza w gorące i słoneczne dni,

  3. zredukowanie do zera ilości padających promieni UV, co ma ogromny wpływ na utrzymanie kolorystyki wewnątrz auta i na zdrowie kierowcy,

  4. ciekawy, stylowy i nowoczesny design, widoczny zwłaszcza z zewnątrz.

Ile zapłacimy za folię grafitową? Standardowo, ceny oscylują w okolicach 20 - 30 złotych za metr kwadratowy. Tym samym, grafitowa folia na samochód nie będzie zbyt dużym wydatkiem.

Folia chromowana - koszt odzwierciedlający wygląd

Jest to folia strukturalna, która należy do jednych z najdroższych na rynku. Dzięki niej, samochód (lub jego poszczególne komponenty) zaczną mienić się prawdziwym blaskiem, przypominającym efekt lustra. Biorąc pod uwagę uzyskany w ten sposób efekt, cena samej folii jest stosunkowo niska i oscyluje w okolicach 80 - 100 złotych za metr kwadratowy. 

O wiele więcej zapłacimy jednak za samo nałożenie folii, czyli za robociznę. W ekstremalnych przypadkach, łączny koszt pokrycia folią chromowaną całkowitej powierzchni pojazdu, może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Ile zapłacimy za tą samą folię, ale w innym kolorze? Tutaj koszty są bardzo zróżnicowane, aczkolwiek wahają się najczęściej w przedziale od 40, do nawet 70 złotych za metr kwadratowy.

Ochrona samochodu za niewielkie pieniądze

Pokrycie samochodu folią ochronną będzie znacznie tańsze. Jest to folia termoplastyczna, najczęściej bezbarwna, która wyróżnia się stosunkowo dużą grubością, sięgającą aż 200 mikronów. Istnieje kilka jej odmian a niektóre z nich są dostosowane go oklejania specjalistycznych elementów podwozia (np. progów). 

Ochrona samochodu z wykorzystaniem tego rodzaju folii jest stosunkowo tania. Jeden metr kwadratowy to wydatek rzędu 20 - 30 złotych. 

Podsumowanie

Ceny folii do oklejania samochodów są bardzo zróżnicowane, aczkolwiek - w porównaniu z kosztem całościowym usługi - bardzo małe. Warto zaznaczyć, że lwią część kosztów pochłania tutaj sama robocizna. Zwłaszcza, jeśli jest wykonywana w oparciu o profesjonalne narzędzia i metody.