Z sezonu na sezon oklejanie samochodów staje się coraz popularniejsze. Wynika to z faktu, że na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane materiały, które pozwalają na profesjonalny montaż folii w zaciszu domowym. Jeśli tylko mamy smykałkę do tego typu prac, to z pewnością poradzimy sobie z tym samodzielnie. W ten sposób zminimalizujemy koszty - finalnie zapłacimy mniej, niż za malowanie samochodu. W jakie akcesoria warto zainwestować?

Rakle 

Rakle do folii znacząco ułatwiają oklejenie samochodu. Są to proste narzędzia, jednak ich działanie może być dla wielu osób zaskakujące. Śmiało można powiedzieć, że bez nich nie poradzimy sobie z sprawnym montażem folii. Rakle zwykle składają się z dwóch stron. Jedna z nich jest miękka (pokryta filcem) i to właśnie ona służy do dociskania folii do oklejanej powierzchni. Druga strona jest twarda - wykorzystuje się ją do usuwania wszelkich pęcherzyków powietrza, które powstały po doklejeniu folii. Koszt zakupu rakli to maksymalnie kilkanaście złotych, więc nie jest to duży wydatek.

Nożyki do folii

Profesjonalne nożyki do folii są o wiele ostrzejsze i precyzyjne. Wiele osób popełnia ten sam błąd - wykorzystuje do oklejania samochodu nieodpowiednie noże, które strzępią folię w miejscu cięcia, a ponadto utrudniają pracę. Specjalne noże do cięcia folii sprawią, że idealnie dopasujemy materiał do oklejanej powierzchni. Jest to szczególnie istotne w przypadku elementów o nieregularnych kształtach.Warto wspomnieć, że cięcie folii na samochodzie za pomocą tego typu noża jest całkowicie bezpieczne.

Zestaw polerski

Jak powszechnie wiadomo, przed rozpoczęciem oklejania musimy dokładnie oczyścić karoserię. Nie wystarczy jedynie umyć auto za pomocą szamponu. Musimy mieć świadomość, że każda nierówność sprawi, że folia po pewnym czasie zacznie odklejać się właśnie w tym miejscu. Powierzchnia pojazdu musi być więc gładka, niczym lustro. Przydatny będzie tutaj zestaw polerski 3m, który sprawi, że szybko i bezproblemowo przygotujemy karoserię do nakładania folii.

Magnes do pozycjonowania folii

Magnes do pozycjonowania folii pomoże nam ulokować folię w właściwym położeniu jeszcze przed jej naklejeniem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu. Magnes można wykorzystać na niemal wszystkich metalowych elementach. Warto wybrać model zabezpieczony gumą, która chroni przez porysowaniem lakieru.

Taśmy do cięcia folii

Taśmy do bezpiecznego cięcia folii występują w rozmaitych wariantach. Ułatwiają one proces oklejania samochodu, a także zmniejszają ryzyko uszkodzenia karoserii. Za ich pomocą możemy nakleić zarówno tradycyjne folie (w dużych arkuszach), jak i grafiki, które mają wyłącznie zdobić nasz pojazd.

Zestaw do demontażu tapicerki

Wiele osób przez montażem folii usuwa wszelkie elementy, które mogłyby utrudnić ten proces. Mowa tutaj o m.in. listwach, klamkach, uchwytach itd. Warto zainwestować w zestaw narzędzi, które przydadzą się również w przyszłości. Nie jest to inwestycja na jeden raz.