Folie ochronne nie zmieniają diametralnie wyglądu samochodu, jednak pełnią bardzo ważną funkcję. Ich głównym zadaniem jest ochrona lakieru przez wszelkimi uszkodzeniami. Coraz więcej osób decyduje się na montaż folii zabezpieczających, szczególnie w przypadku zakupu nowych aut. Jest to inwestycja, która pozwala przedłużyć świetny wygląd naszego pojazdu. Co warto wiedzieć o foliach ochronnych? Wszystko opisano poniżej.

Czym jest folia ochronna?

Folia zabezpieczająca jest na pierwszy rzut oka niewidoczna. Pomimo tego efekty jej stosowania zauważymy bardzo szybko. Po pierwsze przedłuża ona blask karoserii. Lakier nie traci na intensywności, co jest naturalnym zjawiskiem, kiedy karoseria jest niezabezpieczona. Ponadto jest to warstwa, która niezawodnie chroni przed czynnikami atmosferycznymi (m.in. promieniowaniem UV), a także uszkodzeniami mechanicznymi. Liczne testy udowodniły, że nawet najdrobniejszy kamień odbijający się podczas jazdy o powierzchnię karoserii zostawia ślady. Folie ochronne samoprzylepne nie dopuszczają do pojawienia się odprysków, czy też rys. 

Warto również wspomnieć, że folie są odporne na oddziaływanie chemiczne (m.in. kwaśne deszcze). 

Zalety stosowania folii ochronnej

Montaż folii zabezpieczającej to dodatkowy wydatek, więc wiele osób zastanawia się, czy to się w ogóle opłaca. Oczywiście, że tak, ale pod jednym warunkiem. Karoseria samochodu musi być zadbana i pozbawiona wad. Nie ma sensu zabezpieczać już zniszczonego lakieru.

Zalety montażu folii ochronnej, to przede wszystkim:

  1. Ochrona karoserii przez czynnikami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, czy też oddziaływaniem chemicznym.

  2. Przedłużenie efektownego wyglądu pojazdu. 

  3. Prosty i bezproblemowy montaż oraz demontaż (folię można zdjąć, gdy tylko zajdzie taka potrzeba).

  4. Wolniejszy spadek wartości pojazdu (odklejając folię po kilku latach stan karoserii jest niemal identyczny, jak przed montażem).

Rodzaje folii ochronnych

Folie ochronne dzielą się w zależności od ich przeznaczenia. Wszystko zależy, czy mamy zamiar okleić cały pojazd, czy tylko wybrany obszar (np. maskę). Wyróżnia się m.in. folię ochronną na karoserię,  folię ochronną na ranty drzwi, folię ochronną na słupki/progi, folię ochronną pod anteną CB, folię ochronną pod klamki, a także wiele więcej.

Istotnym jest to, aby wybrać produkt zaufanego producenta. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że materiał spełnia wszystkie wymogi techniczne, a tym samym będzie niezawodnie pełnił swoją funkcję. Im wyższa jakość folii, tym wyższy poziom ochrony.